• 0 532 503 74 78
  • info@ishekimim.com

ÖĞRENEBİLDİK Mİ? SAYIYOR MUYUZ YERİMİZDE? İNSANLIĞIN YENİ SINAVI CORONA AŞI YARIŞLARI

Corona virüs ilk yayılmaya başladığında yeryüzünde birçok insan kişisel ve toplumsal vicdan açısından baktı salgına. İnsanın yaptığı yanlışlar, savaşlar, haksızlıklar, bencillikler dile getirildi. Bu dile getirme toplumsal ahlak açısından olduğu kadar dini açıdan da sorgulandı. İlk yeminimiz, ahdimiz ve dünyaya yaptıklarımız hep dile geldi.

Belli bir kesim ise insanın artık akıllanacağını ümit etti.

Gerçekten mi?

Şu anda tüm dünyada DERİN TARTIŞMALAR EŞLİĞİNDE AŞI YARIŞLARI sürmektedir. Ve ne yazık ki bu yarış insanlığa hizmet etmekten çok bulunabilecek aşının kazandıracağı güç, para ve iktidar savaşlarıdır.

Bu yarışın içinde mikroçip iddiaları ve para teklifleri uçuşurken aşının elde edilmesi için 3 farklı senaryoya Ali Gülen’ in 5 Mayoıs 2020 tarihli köşe yazısından bakacak olursak:

‘’ SENARYO 1: ABD KAZANIRSA

AB ve Berlin, bu senaryodan çekiniyor. Çünkü, Trump'ın parolasının “Önce Amerika“ olacağından eminler. ABD Başkanı Trump'ın şu ana kadar yaptığı tüm açıklamalar da zaten bu yönde ve bunu seçim kampanyasının bir parçası da yapmış durumda.

Başkan Trump'ın “Aşıyı bu yıl bulabiliriz“ demesini de yorumlayan AB diplomatları, ABD'nin belki de bu yüzden telekonferansa katılmadığını düşünüyor. Bu durumda AB bir B planı hazırladı ve “Üreticinin haklarından bağımsız olarak, AB içinde aşının kullanımı için özel bir izin ve patent verilmesi“ görüşü ağır bastı.

Avrupa bir süre patent haklarını askıya alacak ve bu durum ABD'nin aşıyı dünyayla paylaşmasına kadar sürecek. Ünlü Amerikalı milyarder Bill Gates de bu formüle yakın.

SENARYO 2: AVRUPA KAZANIRSA

Avrupa’da ise, Türk Profesör Uğur Şahin'in yönettiği BioNtech ile Oxford Üniversitesi’nin yürüttüğü iki aşı çalışması bulunuyor. BioNtech, şu anda ikinci aşamaya geçmiş durumda ve 200 sağlıklı kişiye aşı yapıldı. Sonuçların haziran sonunda alınacağı açıklandı.

BioNtech, Amerikan Pfizer ve Çinli Fosun ile de ortak çalışıyor. Bu iki grup da aşıyı ülkelerinde deneyebilecek. Ancak ilk önce dünya çapında tüm sağlık çalışanları aşılanacak ve aşı tüm dünyanın kullanımına sunulacak.

Oxford Üniversitesi'nin aşı çalışması da sürüyor. Covid-19 aşısının tüm dünyanın kullanımına açılması için çalışmalar devam ediyor.

31 Aralık 2020'de İngiltere'nin AB'den ayrılışının son günü olacak. O zamana kadar İngiltere'ye AB tarafından her türlü sağlık desteği verilecek. İngiltere Başbakanı Johnson ile Başbakan Merkel sık sık fikir alışverişinde bulunuyor. Ancak Johnson'un, son anda Trump'tan yana dönebileceği ihtimali de gözardı edilmiyor.

SENARYO 3: ÇİN KAZANIRSA

Çin'in ilk başlarda Covid-19 hastalığını gizlemesi ve hazırlıklarını yaptıktan sonra bilgileri paylaşması, aşı konusunda da şüpheleri üzerine çekmesine neden oluyor. AB'nin korkusu, Çin'in aşıyı geliştirip bunu yüksek fiyatla dünyaya pazarlaması.

Şu anda Avrupa'nın ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu grubun en büyük çabası, bir aşı karaborsası oluşmaması. Bu amaçla, liderlerin trafiği daha da hızlanacak gibi görünüyor.’’

https://www.sozcu.com.tr/.../ulkeler-arasinda-asi-savasi.../

Merkel ve Erdoğan aşının önemli bir kamu malı olması gerektiğini ve eşit paylaşımı savunuyor. Ancak diğer tarafta ismi Corona açısından çok önemli söylentilere karışmış olan Bill Gates ‘ in yarışta önde olduğu iddia ediliyor ki muhtemelen aşıyı bulursa kendi isteklerini masaya koyacaktır.

Gates Vakfı iDünya Sağlık Örgütünü de destekliyor ve son yıllarda tıbbi ve bilimsel çevrelerde Dünya Sağlık Örgütü’ nün yanlışları ve tarafsızlığı konusunda söylemler mevcut hatta bunu Gates vakfına bağlayanlar da olabilir. DSÖ için uluslararası bir soruşturma konusunda 194 ülke evet demiş durumda.

Aşı savaşları ne yazık ki bir kez daha insanın başına ne gelirse gelsin değişmeyeceğinin acı bir göstergesi midir?

Gerçekten dünya ve üzerindeki bazı insanlar o çok övdükleri küreselleşmenin dünyayı küçük bir köye çevirdiğini ve köy ahalisinin ancak hep birlikte kurtulabileceğinin farkında değiller mi?

Hala ve hala zafer ve para hırsı her bir şeyin önünde mi?

İnsanlık için önemli bir sınavdır bu aşı savaşları; öğrenip öğrenemediğimiz insan olmayı seçip seçemediğimiz adına.

19 Şubat 2010 tarihinde yazdığımı gibi bütünün minnacık bir parçasıyız:

‘’ Ve biz kendimiz durup düşündüğümüzde insanlık tarihi içinde ne kadar küçük olduğumuzu düşünebiliriz…… Ama öyle midir gerçekten; yalnız, hüzünlü ve küçük müyüz? Tüm dünyaya bakarsak ya da insana ; küçücük küçücük parçaların bütünü oluşturduğunu görmez miyiz? Vücudunuzdaki en ufacık bir parçanın ya da bir hücrenin aksadığı zaman insan olarak bütününüz etkilenir biliyor musunuz? Hiç düşündünüz mü? Bu kadar tesadüfi olaylardan sonra şu dünyada yaşamaya başlamışsak ve şu anda hala devam ediyorsak; önemli bir parçanın bütünü değil miyiz sizce de? SELAMLAR OLSUN BÜTÜNÜMÜN DİĞER PARÇALARI… F. Yonca AYAS’’

www.yoncaayas.com

Ya da 2010 lu yıllarda yazdığım ve fotoğrafta görülen satırların belirttiği gibi birbirimiz ne kadar etkilediğimizi unutuyoruz yine.

Kaldı ki corona için ya hep ya hiç çok fazla geçerli.

Tüm dünyada ve herkes tehdit altında. Dolaşıp duruyor kendi yolculuğunda.

Bütün olmasak bile hiç etkilenmesek bile hangi karanlık yüzüdür ki insanın; dermanı sadece kendine gizlemek.

Evet yine yeniden bir kez daha sınanıyor insanlık…

BU DEFAKİ SINAVIN ADI AŞI YARIŞLARI…

Sevgi ve Saygılarımla

Dr. Fahriye Yonca AYAS

07.06.2020