• 0 532 503 74 78
  • info@ishekimim.com

OBEZİTE Mİ DEDİNİZ? BUGÜN 4 MART DÜNYA OBEZİTE GÜNÜ

 

Öncelikle önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezite bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların oluşmasının ve daha kötü sonuçlara yol açmasının temel etkilerinden biridir. Bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar sınıfında yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, kanser, karaciğer hastalıkları kas, eklem ve kemik hastalıkları, bel, boyun fıtıkları, varis akla ilk gelenlerdir. Bunun yanı sıra bulaşıcı hastalıklarda da vücut direncini olumsuz etkileyerek iyileşmenin gecikmesine neden olmaktadır obezite.

Obezite ile norma kilo arasındaki basamaklar vücut kitle indeksi ölçütü ile belirlenmektedir.

Vücut kitle indeksi (VKİ) kişinin kilosunun boyunun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir.

VKİ 18,5-24,9 normal kilo; 25-29,9 fazla kilolu; 30-39,9 obez ve 40 üstü ileri derecede obez olarak sınıflandırılır.

Yapılan çalışmalar fazla olan kiloların verilmesi dururunda yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, kas eklem ve kemik hastalıkları, bel boyun fıtıkları ve varislerde sorunların azaldığını iyi hissetme halinin arttığını ortaya koymuştur.

Hiçbir sağlık sorunu olmayan kişilerin normalin üstünde kilo sahibi olmaları durumunda bazı hastalıkların tetikleneceği de bir gerçektir.

Genel sağlık durumumuzu ve vücut yapımızı belirleyen temel etkenler; genetik, yaş, cinsiyet, içinde bulunduğumuz çevre, işimiz, geçmişimiz ve şu an sürdürmekte olduğumuz yaşam tarzımızdır. Listeye bakacak olursanız bu etkenler içinde kontrolü sizin elinizde olan bir tek YAŞAM TARZIDIR.

Yaşam tarzınızı ise beslenme, hareketlilik, tükettiğiniz sıvı, alkol ve sigara kullanımı, uyku düzeni ve stres yönetimi belirlemektedir. Her biri birer konu başlığı olan bu etkenlerden sağlıklı kilo kontrolünün ana parçası beslenme şeklinizdir. Burada en önemli konu ise ne zaman yediğiniz değil de ne tükettiğiniz, nasıl tükettiğinizdir, ne kadar tükettiğinizdir.

Obezitenin ya da şişmanlığın engellenmesi için en önemli faktör:

NEYİ NE ZAMAN YEDİĞİNİZDEN ÇOK TOPLAM ALDIĞINIZ KALORİ VE HARCADIĞINZI KALORİ ARASINDAKİ DENGEDİR.

Özetle çok sade ama çok etkenli bir yolculuktur beslenme ve normal kiloda ya da VKİ sınırları içinde kalmak.

Ve hayat çizgimizin sağlığını belirler.

BUGÜN 4 MART DÜNYA OBEZİTE GÜNÜ

Dr. Fahriye Yonca AYAS