• 0 532 503 74 78
  • info@ishekimim.com

Toplumda genel olarak menopoza bakış açısı kadının artık yaşlandığı, cinsel hayatın sürmeyeceği şeklindedir ki bu oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Tabi ki menopoza giren bir kadın  20- 30 yaşında değildir ancak kabul edilmeli ki özellikle günümüz bakış açısı ile yaşlı değildir.

Menopoz doğum, ilk adet ve ölüm gibi hayatın doğal bir sürecidir. Hepimizin kabul edeceği gibi yaş ilerledikçe oluşan değişiklikler ve sağlık sorunları kadın gibi erkek için de geçerlidir.

Menopoz ile birlikte kadın yaşamında  ve sağlığında tabi ki değişiklikler olmaktadır: Uyku sorunları, sıcaklık basması, psikolojik dalgalanmalar, vücut yapısı ve kendisi ile ilgili endişeler, cinselliğe yaklaşım. Ancak bu sorunlar sadece değişimden değil toplumsal öğretiler ve hayata kendimize bakış açımız ile de ilgilidir.

Menopozda özellikle sürekli bir hayat arkadaşı olan kadınlar ve eşleri için tavsiye edilen cinsel hayatın ve ilişkinin devamıdır. Çünkü menopoz döneminde kadın cinselliğinin sona ermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak yapılan çalışmalar sosyokültürel bakışın özellikle bu dönemde cinselliğe yansıdığını göstermektedir.

Yapılacak en doğru hareket aile hekimi veya bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp gerekli bilgileri almak, tavsiyelerini dinlemek ve hayatımıza cinselliğimize devam etmektir.

Aşağıda sıralamaya çalıştığım tavsiyelere bakarsanız her dönem için olması gerekenlerden çok da farklı  değildir:

Sağlıklı beslenme

Sigarasız hayat

Hiç ya da mümkün olduğunca az alkol

Düzenli spor en azından yürüyüş

Düzenli uyku

Cildimiz için daha besleyici ürünler

Güneşten kaçın  ama çok da uzak kalma

Mümkünse çalışmaya devam ya da hobiler

Kitap okuma

Müzik ve sanat

Dans etmek

Cinselliğe devam özellikle şefkat ve romantizm ağırlıklı

Ve doktorumuz tavsiye ettiyse ilaçlarımız

Bunun yanı sıra genel olarak hijyen ve öz bakım menopozda çok önemlidir.

Özetle menopoz hayatımızın geçiş evrelerinden biridir. Aslında bir kadın olarak bakarsak rahat bir vere olarak da kabul edebiliriz. Daha önce konu ettiğimiz adet görmeye dair gerginlikler, bakım ve hijyen sorunları, cinsellik yaşarken hamile kalma korkusu bitmiştir. Daha bilinçli, özgür farklı bir kadın çağıdır menopoz.

Daha keyifli bilinçli bir dönem olarak kabul edilip aktif cinsel yaşam sürdürülmelidir.. Çiftlerin kadın ve erkek olarak beraber aşabileceği bir durum. Ancak her zamanki gibi kendimize ve cinselliğe bakışımız çok önemlidir. Bakış açımızı ise eğitim ve okumak ile geliştirip değiştirebiliriz.  Yapılan tüm çalışmalar konu ve insan sağlığı ile ilgili bilgiler arttıkça her dönem gibi menopoz dönemi sıkıntılarının ve cinselliğe bakış açısının değiştiğini göstermektedir.

Şimdi elinize bir bardak çay alınız ve gökyüzüne bakarak bu yaşa gelebildiğiniz için özellikle çevrenizde sizi sevenler varsa teşekkür ediniz.

Sevgilerimle

Dr. Fahriye Yonca AYAS